mgr Agata Kędziora-Żabik Rehabilitacja dzieci i niemowląt Częstochowa

mgr Agata Kędziora-Żabik
Rehabilitacja dzieci i niemowląt


Metoda NDT-Bobath została zapoczątkowana w latach czterdziestych XX wieku w Londynie przez fizjoterapeutkę Bertę Bobath i jej męża Karela - neurologa. Metodę rozwijano i modyfikowano równocześnie ze zdobywanymi doświadczeniami praktycznymi i osiągnięciami wiedzy medycznej, głównie z zakresu neurofizjologii oraz obserwacji przebiegu prawidłowego i nieprawidłowego rozwoju ruchowego dzieci. Metoda NDT-Bobath jest szczególnie przydatna w rehabilitacji wcześniaków, niemowląt i dzieci najmłodszych, jest stosowana na całym świecie.

Usprawnianie według Metody NDT-Bobath ma pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak, aby mogło uzyskać niezależność w życiu i wykorzystać swoje możliwości na tyle, na ile pozwala istniejące uszkodzenie Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN). Terapia z powodzeniem wykorzystawana jest również u dzieci, które nie mają wad OUN a ich rozwój ruchowy jest zaburzony. Główne zasady usprawniania według koncepcji NDT-Bobath:

  • wpływanie na napięcie mięśni poprzez obniżanie napięcia wzmożonego i podwyższanie obniżonego, co jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich technik postępowania już od pierwszych miesięcy życia;
  • hamowanie nieprawidłowych odruchów;
  • wyzwalanie ruchów w formie najbardziej jak to jest tylko możliwe zbliżonej do prawidłowych
  • wykorzystywanie i utrwalanie zdobytych umiejętności ruchowych w codziennych czynnościach.
Terapeuta ćwiczy całe ciało dziecka, a nie porusza wybranymi kończynami. Dzięki temu dostarcza odpowiednich doznań czuciowych i ruchowych, a dziecko jest dynamicznie aktywizowane. Każdy ruch jest odpowiednio przygotowywany i połączony z przemieszczaniem ciężaru ciała i środka ciężkości.

Metoda NDT-Bobath Baby jest rozszerzeniem metody NDT-Bobath o terapię neurorozwojową dotyczącą tylko niemowląt. Bardzo ważnym elemetem jest również prawidłowa pielęgnacja niemowląt (handling) dzięki której zapewniamy dziecku harmonijny rozwój.Handling, którego fizjoterapeuta uczy rodziców, jest to prawidłowe podnoszenie/odkładanie, noszenie, karmienie, przewijanie, ubieranie/rozbieranie, kąpiel, zabawa.